Potwierdzenie ratingu Energa SA przez agencję Fitch Ratings

Należy do:

  • Raporty bieżące
Raport bieżący nr 50/2022
 
Data: 21.12.2022 r.
 
Tytuł raportu: Potwierdzenie ratingu Energa SA przez agencję Fitch Ratings
 

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

 

Zarząd Spółki Energa SA ("Spółka", "Energa") informuje, że w dniu 21 grudnia 2022 roku agencja ratingowa Fitch Ratings ("Agencja", "Fitch") potwierdziła długoterminowe oceny ratingowe w walucie obcej i krajowej dla Spółki jako emitenta (IDR) na poziomie "BBB+" z perspektywą stabilną. Potwierdzenie to odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch nt. Spółki w ramach przyjętych przez Agencję kryteriów powiązań pomiędzy podmiotami dominującymi i zależnymi ("Parent and Subsidiary Linkage Rating Criteria"), zgodnie z którymi rating Energi jest zrównany z ratingiem jej akcjonariusza większościowego - PKN ORLEN S.A.

Fitch potwierdził także następujące ratingi dla Spółki i jej zadłużenia:

- krajowy rating długoterminowy: "AA+(pol)",

- długoterminowy rating niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu Spółki w walucie obcej: "BBB+",

- długoterminowy rating długu podporządkowanego Spółki: "BBB-",

- krajowy rating długoterminowy niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu: "AA+(pol)",

oraz długoterminowy rating niepodporządkowanego niezabezpieczonego długu dla wyemitowanych przez spółkę zależną Energa Finance AB (publ) obligacji: "BBB+".

Agencja potwierdziła również ocenę samodzielnego profilu kredytowego Energa SA (standalone credit profile) na poziomie "bbb-", m.in. ze względu na solidny profil biznesowy Spółki skoncentrowany na przewidywalnej, regulowanej działalności dystrybucyjnej energii elektrycznej.

Pełna treść raportu Agencji jest dostępna na stronie Fitch Ratings. Rating został przyznany na zlecenie Spółki.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem