Podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni CCGT w Grudziądzu

Należy do:

  • Raporty bieżące
Raport bieżący nr   28/2022
 
Data: 18.05.2022 r.
 
Tytuł raportu: Podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą budowy elektrowni CCGT w Grudziądzu
 

Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

 

Zarząd Energa SA informuje, że w dniu 18 maja 2022 roku otrzymał informację od spółki zależnej CCGT Grudziądz Sp. z o.o. ("Spółka") o podpisaniu przez Spółkę w tym samym dniu z konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH _ Co KG, Siemens Energy Sp. z o.o. oraz Mytilineos S.A. (razem "Generalny Wykonawca") umowy dotyczącej zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej (CCGT) o mocy 563 MWe netto ("Projekt") za szacunkową kwotę ok. 2 mld zł.

Planowana elektrownia zostanie przez Generalnego Wykonawcę zaprojektowana i wykonana jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Projekt realizowany będzie w formule "pod klucz", obejmującej realizację wszystkich prac, w tym m.in. zaprojektowanie, uzyskanie w imieniu zamawiającego wybranych decyzji administracyjnych, dostawy, roboty budowlane, montaż, szkolenie personelu, rozruch, ruch próbny, przekazanie elektrowni do eksploatacji oraz świadczenie usług gwarancyjnych w okresie następującym po oddaniu elektrowni do eksploatacji. Harmonogram realizacji Projektu przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2022 roku, natomiast oddanie elektrowni do eksploatacji w 2025 roku.

Jednocześnie Spółka poinformowała, że w powiązaniu z ww. umową zawarta została pomiędzy Spółką a Siemens Energy Sp. z o.o. długoterminowa umowa o świadczenie usług serwisowych elektrowni CCGT w Grudziądzu (w terminie do maksymalnie 20 lat od daty przekazania elektrowni do eksploatacji).

W grudniu 2021 roku Spółka zawarła z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy z obowiązkiem mocowym w wysokości 518,370 MW, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 rok. Łączne przewidywane przychody Spółki z tytułu tego kontraktu w okresie jego obowiązywania mogą wynieść co najmniej ok. 3,52 mld zł.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem