Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Juszkowo [mat. wideo]

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 ponad 30% miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 r.

Elektrownia wodna Juszkowo powstała w miejsce młyna. Została zbudowana i uruchomiona w roku 1937 w miejscowości Juszkowo koło Pruszcza Gdańskiego. Jest elektrownią przepływową (podobnie jak położona niżej EW Pruszcz) i wyposażona w zbiornik o wyrównaniu półdobowym. W elektrowni został zainstalowany jeden hydrozespół z pionową turbiną Kaplana, która napędza generator poprzez trzystopniową przekładnię. Elektrownia przez całą dobę pracuje w systemie przepływowym wyrównując przepływ w korycie rzeki poniżej stopnia mniej więcej do poziomu dopływu do zbiornika elektrowni Łapino. W 2006 r. elektrownia została zmodernizowana. Zamontowano w niej elektrohydrauliczny regulator obrotów pozwalającą na jej automatyczną pracę z dozorem dyspozytorskim.

Przepływ maksymalny turbiny pod spadem maksymalnym (pełne napełnienie zbiornika), wynosi Qmax = 7 m3/s i maleje w miarę obniżania się poziomu zbiornika. Średni spad roboczy wynosi H = 5m. Powierzchnia zlewni  wynosi 745 km2, a średni przepływ wieloletni Qśred. = 5,65 m3/s.

Elektrownie wodne są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Dane techniczne:

ilość turbin: 1
typ: Kaplan w komorze zamkniętej
firma: Escher-Wyss
obroty/minutę: 240
układ konstrukcyjny: pionowa
moc zainstalowana: 232 kW

generator: asynchroniczny
firma: Siemens- Schuckert
napięcie generatora: 0,4 kV
obroty/minutę: 770

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem