Energa liderem niezawodności sieci

Energa Operator może pochwalić się pozycją lidera wśród operatorów systemów dystrybucyjnych jeśli chodzi o wskaźniki niezawodności zasilania SAIDI i SAIFI. Osiągnięte w 2019 roku wyniki - SAIDI na poziomie 126,9 min/odb. oraz SAIFI na poziomie 2,02 przerw/odb., są najlepszymi, jakie do tej pory uzyskała spółka.

Wskaźniki SAIDI (ang. System Average Interruption Duration Index) i SAIFi (ang. System Average Interruption Frequency Index) świadczą przede wszystkim o odporności sieci na anomalie pogodowe i jej niezawodności. Wpływ na tak dobry wynik spółki miał bez wątpienia szereg działań związanych z modernizacją sieci. To m.in. kablowanie i izolowanie linii napowietrznych SN i nn, automatyzację sieci SN, budowa nowych powiązań linii SN, budowa nowych i modernizacja istniejących stacji WN/SN, wymiana transformatorów 110/15kV, budowę nowych stacji SN/nn i skracanie obwodów nn. 

Istotne były także działania związane z utrzymaniem terenu w pobliżu sieci. To m.in. realizacja kompleksowych wycinek wzdłuż i pod liniami energetycznymi. Nie bez znaczenia okazał się także wysoki poziom prac planowych, bez wyłączeń odbiorców. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii prac pod napięciem (sieci SN i nn), wykorzystaniu agregatów prądotwórczych oraz komasację prac realizowanych w ramach jednego wyłączenia.

Energetyce sprzyjała też aura – w 2019 roku, podobnie jak w 2018, nie występowały ekstremalne zjawiska pogodowe na dużą skalę.

Wyłączenia planowe, a także awaryjne, można śledzić na bieżąco na mapie wyłączeń Energi Operatora

***

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem