Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Brąswałd

 

 

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 ponad 30% miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 roku.

Historia

Elektrownia Wodna Brąswałd zbudowana została na wykopanym w 1934 r. kanale, który połączył rzekę Łynę oraz trzy jeziora: Mosąg, Śledzinek i Orzołek. Wykopanie kanału skróciło bieg rzeki i pozwoliło ominąć mnóstwo zakoli dzięki czemu uzyskano możliwość spiętrzenia wody do wysokości 8,7 m. W latach 1935/36 zbudowano most betonowy i jaz regulacyjny. Budowę budynku elektrowni rozpoczęto 1936 r. Produkcja prądu ruszyła w 1937 r. W czasie II WŚ elektrownia nie uległa uszkodzeniu i już w czerwcu 1945 r. wznowiła pracę.

W otwartych komorach siłowni zamontowane są dwie turbiny Kaplan’a, które napędzają dwa synchroniczne generatory o łącznej mocy 2160 KW. W latach 2003/4 w elektrowni przeprowadzono modernizacje obwodów sterowniczych i zabezpieczających pracę generatorów. Od tej pory, dzięki możliwości zdalnego śledzenia parametrów pracy urządzeń, elektrownia nie wymaga stałej obecności personelu technicznego.

Elektrownie wodne są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Dane techniczne:

 • ilość turbin: 1
 • typ: turbina Kaplana
 • firma: Voith
 • obroty/minutę: 300
 • układ konstrukcyjny: pionowa
 • moc zainstalowana: 910 kW
 • przepływ: 13,1 m3/s
 • generator typu: SFW 530/14-20, synchroniczny
 • firma: SIEMENS-Schuckert
 • napięcie generatora: 5,25 kV
 • napięcie wzbudzenia: 0,1 kV
 • obroty/minutę: 300

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem