Enspirion na Konferencji Naukowo-Technicznej w Czeladzi

27 lutego 2020 r. w Czeladzi miała miejsce się 18. edycja Konferencji Naukowo-Technicznej –  Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Grupę Energa reprezentował Enspirion. Dyrektor Biura DSR Grzegorz Wałdoch wystąpił z prezentacją nt. Bezpiecznego Udziału z DSR w Rynku Mocy”. Po raz pierwszy zaprezentowano Platformę WORM, która jest nowoczesnym środowiskiem wirtualnym do wymiany informacji o zastępstwie w wypełnieniu obowiązku mocowego na rynku wtórnym.

Usługa DSR (ang. Demand Side Response) to dobrowolne i czasowe obniżenie przez odbiorców zużycia energii elektrycznej lub przesuniecie w czasie jej poboru w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Enspirion przedstawił warunki funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego, w tym stosowane dotychczas środki zaradcze dla uniknięcia niezbilansowania mocy. Nadchodząca reorganizacja tego mechanizmu może mieć wpływ na bezpieczeństwo usługodawców rynku mocy. Omówiono również kwestię rezerwy mocy pomiędzy zapotrzebowaniem, a generacją energii elektrycznej. Przeanalizowano możliwe scenariusze stabilności systemu w nadchodzących latach oraz jaki to może mieć wpływ na intensywność ogłaszania okresów zagrożenia. Co za tym idzie, wykonywania zaciągniętych obowiązków mocowych. Pokazano plan Enspiriona na bezpieczny udział klientów w rynku mocy oparty na dwóch filarach: planowanej struktury jednostki rynku mocy i uruchomionej platformy wymiany obowiązku w rynku mocy.

Enspirion jest najstarszym krajowym agregatorem działającym na rynku DSR od 2014r. Posiada największe doświadczenie w świadczeniu usług redukcji zapotrzebowania na moc dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dysponuje największym potencjałem mocy (543 MW). Powyższe atuty zamierza wykorzystać w świadczeniu usług mocowych dla potrzeb Operatora Systemu Przesyłowego przy jednocześnie zachowaniu gwarancji danej Klientom - bezpieczeństwa wykonania usługi oraz pewnych przychodów ze współpracy z agregatorem.

Enspirion, spółka z Grupy Energa to krajowy lider usługi DSR. Dysponuje patentem na oszczędzanie w ramach świadczenia usług mocowych dla OSP (Operator Systemu Przesyłowego) i OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przekonuje, że wystarczy wykorzystać możliwości płynące z zarządzania własnymi poborem lub generacją energii po to by skomercjalizować stosowne dostosowanie zachowań przedsiębiorstwa do potrzeb zgłaszanych przez rynek elektroenergetyczny.

Organizatorem konferencji jest BMP. Wydawca czasopism Energetyka Cieplna i Zawodowa oraz Chemia Przemysłowa, portali kierunekENERGETYKA.pl i kierunekCHEMIA.pl. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem