Elektrownie OZE Grupy Energa – Farma Wiatrowa Karcino

Energa przedstawia przegląd wszystkich zarządzanych elektrowni OZE. Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 r. ponad 30% miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW.

Historia

Farma wiatrowa Karcino znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, pomiędzy miejscowościami Karcino i Sarbia.  Budowę infrastruktury drogowej, kablowej i energetycznej farmy rozpoczęto w 2007 r., a instalację turbin wiatrowych w 2009 r. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w 2010 r. Cała inwestycja została zrealizowana w przeciągu 15 miesięcy.

Na obszarze o powierzchni 6 km2 ustawionych zostało 17 turbin Vestas typu V90-3, o łącznej mocy 51 MW. Wirnik, którego średnica wynosi 90 m, jest zamontowany na wysokości 105 m. Na tej wysokości średnia prędkość wiatru wynosi 7 m/s. Minimalna prędkość wiatru potrzebna do wprawienia w ruch wirnika wynosi 4 m/s. Optymalna prędkość, przy której elektrownia wiatrowa uzyskuje swoją pełną moc, wynosi 15 m/s. Przy prędkościach wiatru o wartości powyżej 25 m/s, ze względów bezpieczeństwa, praca farmy zostaje wstrzymana.

Ciężar wirnika wynosi 38 ton, gondoli – 66 ton, natomiast ciężar wieży – 275 ton. Regulację mocy generatorów zapewnia system OptiSpeed oraz system regulacji skoku łopat z trzema niezależnymi cylindrami hydraulicznymi.


W zgodzie z naturą

Farma wiatrowa Karcino wytwarzać energię elektryczną na poziomie 120 GWh rocznie, zaopatrując 60 000 gospodarstw domowych. Produkowany prąd przesyłany jest podziemnymi liniami kablowymi o napięciu 30 kV do podstacji transformatora 30/110 kV znajdującej się w Karcino, a następnie do napowietrznej linii 110 kV.

Elektrownia jest przyjazna środowisku. Inwestycja przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii mając pozytywny wpływ na realizację celów stawianych przez unijne i krajowe polityki dotyczące sektora energetycznego. Szacuje się, że dzięki elektrowni w Karcinie redukujemy emisję CO2 o około 105 000 ton rocznie.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzaniedystrybucjęobrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem