Porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni Ostrołęka C

Należy do:

  • Raporty bieżące
Tytuł raportu: Porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni Ostrołęka C
Data: 30.04.2019 r.
Numer raportu: Raport bieżący nr 7/2019

Podstawa prawna

Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 55/2018 z 29 grudnia 2018 roku, Zarząd Energa S.A. ("Emitent") informuje, że dnia 30 kwietnia 2019 r. Emitent i spółka Enea S.A. ("Enea") podpisali porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni Ostrołęka C w Ostrołęce o mocy 1000 MW brutto ("Projekt") ("Porozumienie"). Celem Porozumienia jest uszczegółowienie zasad finansowania Projektu w celu umożliwienia kontynuowania jego realizacji bez opóźnień.

Zgodnie z treścią Porozumienia, bez uszczerbku dla dotychczasowych uzgodnień pomiędzy stronami, Emitent zobowiązał się wobec Enea i spółki Elektrownia Ostrołęka Sp. z o.o. ("Spółka") zapewnić Spółce nakłady finansowe na realizację Projektu zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji w kwocie nie mniej niż 819 mln złotych, a Enea zobowiązała się wobec Emitenta i Spółki zapewnić Spółce nakłady finansowe na realizację Projektu zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji w kwocie 819 mln złotych.

Kwoty te odpowiadają zaangażowaniu finansowemu zadeklarowanemu w porozumieniu z dnia 28 grudnia 2018 r., o którym mowa w raporcie bieżącym nr 55/2018, tj. nie mniej niż 1 mld zł w przypadku Emitenta, uwzględniając środki finansowe już przekazane Spółce przez Emitenta na potrzeby wypłaty zaliczki dla generalnego wykonawcy bloku, w kwocie około 181 mln zł. Intencją Emitenta i Enea jest realizacja Projektu w formule współkontroli.

Energa będzie wykonywać swoje zobowiązanie od dnia zawarcia Porozumienia, w latach 2019 i 2020 i w kolejnych latach, natomiast ENEA będzie wykonywać swoje zobowiązanie od stycznia 2021 r.

Jednocześnie Emitent i Enea zobowiązali się do negocjowania w dobrej wierze docelowych zasad współpracy w umowie wspólników / umowie inwestycyjnej, mającej kompleksowo określać strukturę i formę finansowania Projektu. W przypadku gdyby w terminie do dnia 31.12.2020 r. nie zostały one ustalone, Enea będzie zobowiązana zwrócić Emitentowi połowę nakładów finansowych, które Emitent samodzielnie zapewnił Spółce w tym czasie, z tym zastrzeżeniem, że łączna kwota do której zwrotu może być zobowiązana Enea nie przekroczy 819 mln zł.

Emitent poinformuje odrębnym raportem bieżącym o zawarciu kolejnej umowy lub umów dotyczących finansowania Projektu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem