Energa zamierza wyemitować obligacje hybrydowe

Spółka ENERGA SA znajduje się obecnie w procesie pozyskania finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w kwocie do 250 mln EUR w ramach Planu Inwestycyjnego Komisji Europejskiej, potocznie zwanego Planem Junckera.

Przedmiotowe finansowanie w formie obligacji hybrydowych zostanie przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji obejmującego modernizację oraz rozbudowę aktywów dystrybucyjnych Grupy ENERGA w latach 2017-2019. Szacowana wielkość łącznych nakładów kapitałowych w tym okresie to ok. 800 mln EUR.

Wychodząc naprzeciw rosnącemu popytowi na energię elektryczną program inwestycyjny ma na celu w szczególności rozbudowę wymaganej infrastruktury dystrybucyjnej. Poza tym środki pozyskane w drodze emisji obligacji hybrydowych wykorzystane zostaną na poprawę niezawodności oraz jakości przesyłu energii, w tym na redukcję strat sieciowych. Dodatkowo finansowanie z  Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczone zostanie na sfinansowanie elementów inteligentnej sieci dystrybucyjnej, takich jak inteligentne liczniki.

Obecnie program inwestycyjny Grupy ENERGA będący przedmiotem finansowania podlega wewnętrznej ocenie przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Zakładany scenariusz przewiduje podpisanie umowy o finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych przez ENERGA SA z końcem pierwszego kwartału 2017 roku.

Finansowanie w formie emisji obligacji hybrydowych będzie trzecim finansowaniem jakie spółka ENERGA SA zawrze z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Poprzednie dwie umowy długoterminowego kredytu inwestycyjnego, zawarte w 2009 roku (kwota 1,05 mld PLN) oraz w 2013 roku (kwota 1 mld PLN) także finansowały program rozbudowy i modernizacji aktywów dystrybucyjnych Grupy ENERGA. 

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem