Wywiad z prezesem D. Kaśków – ewolucja w kierunku zwiększania potencjału wytwarzania
Można spodziewać się stopniowej ewolucji w kierunku zwiększania potencjału wytwarzania w Grupie, m.in. poprzez inwestycje i akwizycje w obszarze kogeneracji. Liczymy, że rozwój tego obszaru będzie miał pozytywny wpływ zarówno na konkurencyjność oferty Grupy Energa jak również na bezpieczeństwo energetyczne Polski - informuje Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energi.
Grupa Energa zasadniczo utrzymuje charakter nadany jej przed laty podczas konsolidacji energetyki tj. pozostaje grupą dystrybucyjno-wytwórczą z dużą ekonomiczną przewagą znaczenia segmentu dystrybucji nad innymi segmentami. Czy zdaniem pana prezesa obecny charakter grupy Energa powinien zostać utrzymany. Jeśli tak, to dlaczego, a jeśli nie, to w jakim kierunku powinien ewoluować i dlaczego?
Segment dystrybucji generuje zdecydowaną większość przychodów Grupy i jego prymat zostanie zachowany. Przewidujemy również utrzymanie drugiego elementu, który wyróżnia Energę na tle pozostałych grup energetycznych, czyli wysokiego udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie wytwórczym spółki.
Można spodziewać się stopniowej ewolucji w kierunku zwiększania potencjału wytwarzania w Grupie, m.in. poprzez inwestycje i akwizycje w obszarze kogeneracji. Liczymy, że rozwój tego obszaru będzie miał pozytywny wpływ zarówno na konkurencyjność oferty Grupy Energa, jak również na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Oczywiście plany spółki w tym zakresie muszą być spójne z rekomendacjami PSE, które jako operator Krajowego Systemu Elektroenergetycznego są odpowiedzialne za bilans mocy w systemie. W naszej polityce inwestycyjnej musimy też uwzględnić zakładany rozwój generacji rozproszonej oraz instalacji prosumenckich, które będziemy przyłączać do naszej sieci.
Więcej pod linkiem: wnp.pl