Giełda jest kobietą – za nami pierwsze szkolenie pełne Energi
Obecnie co piąty inwestor indywidualny to kobieta. Co prawda wskaźnik ten od 2010 roku stale rośnie, niemniej dynamika wzrostu jest niezadowalająca. Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z Energą postanowili to zmienić - rozpoczęto cykl szkoleń pod nazwą "Giełda jest kobietą". Spotkanie inauguracyjne odbyło się 17 marca w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Liczba uczestniczących w nim pań potwierdziła, że chętnych Polek, które chcą rozpocząć swoją przygodę na giełdzie nie brakuje. Kolejne szkolenia już niebawem we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku - zapisy już trwają.
Ideą przedsięwzięcia jest zwiększenie wiedzy z inwestowania na giełdzie oraz podniesienie wiary w swoje możliwości wśród przedsiębiorczych Polek. W tym celu zaplanowano szkolenia w 4 największych miastach Polski z udziałem specjalistek z rynku kapitałowego
- Przez pięć lat trwania programu "Akcjonariatu Obywatelskiego" inwestorzy indywidulani założyli prawie milion rachunków inwestorskich. I to cieszy, że nie tylko instytucje, ale i obywatele interesują się życiem gospodarczym i mają świadomość, że giełda jest miejscem, gdzie można dobrze zarobić – powiedział Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa podczas inauguracji szkolenia - Smuci jednak fakt, że wśród inwestorów indywidualnych jest tylko 17 proc. kobiet. Ministerstwo Skarbu Państwa, swoim działaniem, m.in. taką akcją, chce wyjść naprzeciw bardzo słusznym, a także ożywczym - z punktu widzenia rozwoju gospodarczego - faktom, które mówią, że kobiety są roztropniejsze, bardziej zdyscyplinowane i bardziej konkretne w swoich decyzjach – dodał Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa podczas inauguracji szkolenia w Sali Notowań GPW w Warszawie.
Podobnego zdania był Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Paweł Tamborski, który stwierdził, że nie ma żadnego powodu, aby kobiety nie odnosiły sukcesów na rynku kapitałowym - Mówi się, że kobiety są mniej skłonne do ryzyka, co w moim przekonaniu oznacza, że potrafią lepiej kalkulować. Jest to niesłychanie istotna rzecz w inwestowaniu na giełdzie - dodał.
Podczas inauguracji nie zabrakło również przemówienia Wiceprezesa Zarządu Energa SA, Wojciecha Topolnickiego, który wyraził swoje zadowolenie z faktu, że tego dnia może wspierać aż dwie inicjatywy - projekt "Akcjonariatu Obywatelskiego", w którym Energa uczestniczy od momentu pojawienia się na giełdzie oraz ideę "Giełda jest kobietą". - W Enerdze 60 proc. kadry menadżerskiej to kobiety, także da się. Życzyłbym wszystkim, żeby takie podejście do biznesu było reprezentowane również w innych gałęziach przemysłu - podsumował swoje wystąpienie, odnosząc się do wcześniej przywołanych statystyk.
Szkolenie "Giełda jest kobietą" poprowadziły znane i cenione ekspertki rynku kapitałowego. Podstawową wiedzę, którą powinny posiadać początkujące inwestorki, przekazała dr Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, która w 2011 r. w rankingu „Tiaras of Management” sklasyfikowana została na 31. miejscu na liście 50. wybitnych polskich kobiet menadżerów czasopisma Polish Market. O praktycznych aspektach lokowania kapitału, jak założenie rachunku inwestycyjnego czy składanie zleceń opowiedziała Agata Gawin, Zastępca Dyrektora DM Reiffeisen.
Z kolei Maja Goettig, Prezeska Instytutu Analiz i Ratingu działającego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, członek Rady Gospodarczej zdradziła uczestniczkom warsztatów jak obrać własną strategię inwestycyjną. Nie zabrakło też miejsca na psychologiczne aspekty inwestowania, m.in. naszą skłonność do ponoszenia ryzyka i radzenie sobie ze stresem, o czym opowiedziała psycholog Maria Rotkiel. Natomiast Olga Kozierowska – autorka projektu "Sukces Pisany Szminką" - podczas prelekcji motywowała uczestniczki do tego, aby uwierzyły w swój własny sukces, kierując się w życiu jedną podstawową zasadą "by działać mimo lęku".
Zachęcamy do zapoznania się z video-reportażem ze szkolenia:
http://gpwmedia.pl/wiadomosci/14986/gielda_jest_kobieta_w_warszawie/
Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa ENERGA jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości około 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.
Ponadto, Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.