Gdańska spółka w giełdowej ekstraklasie

Energa jedną z trzech najlepszych giełdowych spółek roku. Wczoraj otrzymała nagrodę Byki i Niedźwiedzie dla najlepszej spółki z indeksu mWIG40. Już dzisiaj po sesji dołączy do WIG20.

Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet po raz 21. wskazała najlepsze spółki, instytucje i menedżerów na rynku kapitałowym. „Byki i niedźwiedzie” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród dla spółek z warszawskiej giełdy, o jej przyznaniu decydują dokonania, wzrost wyników i wyceny akcji oraz stosowanie zasad ładu korporacyjnego. W tym roku za najlepsze spółki kapituła uznała Asseco Poland, Energę i Work Service. Każda z nich reprezentuje jeden z trzech głównych giełdowych indeksów: WIG 20, mWIG40 oraz sWIG 80. 12 innych spółek otrzymało nominację. „Ta grupa stanowi elitę godną naśladowania” -  napisała redakcja w uzasadnieniu.

Energa została zwycięzcą w kategorii spółek z mWIG40, w ramach którego notowanych jest 40 średnich spółek warszawskiego parkietu odznaczających się najwyższą płynnością. „Energetyczna spółka szturmem zdobyła giełdę. Mimo trudnych pierwszych miesięcy po debiucie, związanych ze spadkiem kursu, z nawiązką wynagrodziła cierpliwych akcjonariuszy.  W 2014 r. na samym wzroście kursu  zyskali ponad 44 proc., a biorąc pod uwagę dywidendę – ponad 52 proc. To najwyższe stopy zwrotu wśród firm z indeksu mWIG40" – czytamy w uzasadnieniu.

Byki i Niedźwiedzie - Energa, fot. Adrian Werner

- Cieszy nas, a jeszcze bardziej zapewne akcjonariuszy, że Energa z miesiąca na miesiąc umacnia pozycję jako spółka giełdowa. Wysoka kapitalizacja i płynność akcji pozwoliły na zakwalifikowane Energi do pierwszej ligi spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. To efekt zaufania inwestorów i akcjonariuszy, którym dzisiaj chcemy za nie podziękować i zadeklarować dalszą efektywną pracę, której celem jest wzrost wartości Energi - mówi Roman Szyszko, Wiceprezes Zarządu Energa SA.

Roman Szyszko, wiceprezes Energa SA ds. finansowych, fot. Grzegorz Szymański   Roman Szyszko wiceprezes Zarządu Energa SA ds. finansowych, fot. Grzegorz Szymański


Energa, która zadebiutowała na GPW pod koniec 2013 r. coraz mocniej zaznacza swoją obecność na giełdowym parkiecie. W 2014 r. wartość spółki wzrosła o ponad 40 proc. do 9,5 mld zł. Energa, kierowana przez Mirosława Bielińskiego, realizuje ambitną politykę dywidendową: w ubiegłym roku wypłaciła akcjonariuszom ponad 80 proc. z zysku, a tym roku zdeklarowała 92 proc. Jest to możliwe dzięki stałej poprawie wyników finansowych. Od 2010 r. zysk oraz EBITDA wzrosły o ponad 60 proc., a przychody -  o 12 proc. W 2014 roku Grupa odnotowała najwyższe wyniki roczne w swojej historii  i dołączyła do grona spółek, których zysk przekroczył miliard złotych.

Kolejna nagroda przyznana spółce zbiega się w czasie z jej awansem do WIG20, najważniejszego indeksu na warszawskiej giełdzie, grupującego największe i najbardziej płynne spółki. W jego składzie Energa znajdzie się po sesji 20 marca, a jest to wynik rocznej rewizji indeksu, w ramach której zmienia się lista jego uczestników oraz wyznaczane są wielkości pakietów akcji spółek w nim uczestniczących.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Jej sieć dystrybucyjna obejmuje obszar około 1/4 powierzchni kraju. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów. 

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości około 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.

Ponadto, Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem