Pierwsza zima z ekologicznym ciepłem w Elblągu

Mieszkańców Elbląga ogrzewa już ekologiczne ciepło powstające z biomasy. Dzięki instalacji, która produkuje w skojarzeniu energię elektryczną i cieplną, Energa Kogeneracja zredukowała emisję dwutlenku węgla i poprawiła bezpieczeństwo energetyczne regionu. Projekt dofinansowała Unia Europejska.

Nowy blok biomasowy powstał, by zastąpić część wyeksploatowanej infrastruktury produkcyjnej spółki. Instalacja, która wytwarza energię w procesie kogeneracji, zaopatruje Elbląg w ciepło od początku tegorocznego sezonu grzewczego. W produkcji wykorzystywana jest biomasa agro, która podczas spalania wydziela taką samą ilość dwutlenku węgla, jaką roślina pobiera w trakcie wegetacji. Roczne zużycie biomasy szacuje się na około 135 tysięcy ton. Budowa nowego bloku pozwoliła spółce zwiększyć moce wytwórcze ciepła o 12 procent i energii elektrycznej o 50 proc.  

Blok energetyczny na biomasę ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. w Elblągu

- Wzrost mocy zainstalowanej energii elektrycznej poprzez uruchomienie bloku biomasowego, a w efekcie zwiększenie produkcji energii elektrycznej w Polsce północno-wschodniej ma istotne znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw energii, jak i obniżenia strat produkcyjnych. Z uwagi na znaczny deficyt produkcji energii elektrycznej w województwie warmińsko-mazurskim, możliwość wykorzystania lokalnych zasobów paliw biomasowych sprzyja rozwojowi elektroenergetyki w regionie – ocenia Maciej Martyniuk, prezes Zarządu Energa Kogeneracja.  

Ciepło i energia elektryczna z biomasy, czyli bez CO2

Nowy blok produkuje w skojarzeniu energię elektryczną oraz ciepło, więc zapewnia wyższą sprawność niż instalacje wytwarzające oddzielnie różne rodzaje energii. Energa Kogeneracja dodatkowo ograniczyła emisję CO2, ponieważ jako paliwo wykorzystuje biomasę agro. Szacuje się, że nowy blok biomasowy zmniejszy o ponad 150 tys. ton rocznie bilans emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do instalacji o podobnej mocy opalanej węglem kamiennym.

Wykorzystując biomasę jako paliwo, Energa Kogeneracja tworzy popyt na ten surowiec i uruchamia naturalne zasoby energetyczne, które inaczej jako pozostałyby niezagospodarowane. Spółka szacuje roczne zużycie biomasy na około 135 tysięcy ton.

Unia wspiera środowisko

Projekt budowy bloku biomasowego w Elblągu został w części sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania - 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Zgodnie z podpisaną  pomiędzy Energa Kogeneracja, a Ministerstwem Gospodarki umową o dofinansowanie, koszt realizacji projektu to ponad 200 mln zł, a maksymalne dofinansowanie na jego realizację wynosi 40 mln zł.

Załączniki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem