ENERGA startuje z 5. edycją ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego

Skąd płynie prąd i dlaczego żarówka świeci? Jakie są źródła energii odnawialnej? Dlaczego warto racjonalnie korzystać z urządzeń elektrycznych? Jak wystrzegać się zagrożeń związanych z prądem i co zrobić w przypadku porażenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają dzieci, które wraz z nauczycielami przystąpią do organizowanego przez Grupę ENERGA ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. W realizowanej już po raz piąty akcji dotychczas wzięło udział prawie 160 000 dzieci.

Komputer, czajnik bezprzewodowy, telefon komórkowy czy lodówka to stałe i bardzo ważne elementy naszej rzeczywistości. Prąd zasila mnóstwo urządzeń wokół nas i pomaga w wykonywaniu wielu trudnych czynności. Korzystają z niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wymaga to od nich pewnej wiedzy i świadomości, z czym niestety bywa różnie. Z badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Grupy ENERGA wynika, iż uczniowie klas I-III szkół podstawowych posiadają podstawową wiedzę na temat energii elektrycznej, ale nie znają niestety zasad związanych z jej bezpiecznym użytkowaniem. Dodatkowo nie łączą oszczędzania energii z ochroną środowiska. Co drugie dziecko w wieku 7-9 lat nie wie, co zrobić w przypadku porażenia prądem, a prawie co piąte nie widzi zagrożeń związanych z przebywaniem w pobliżu obiektów energetycznych. Niemal połowa z nich nie wie też, jakie są źródła energii odnawialnej oraz że oszczędzanie prądu jest ważne także dla przyrody.

Grupa ENERGA jako ogólnopolski dostawca energii elektrycznej i firma społecznie odpowiedzialna, od lat angażuje się w działania budujące świadomość dzieci z zakresu bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu oraz kształtujące proekologiczne postawy. Od 2010 roku realizuje je poprzez autorski program edukacyjny „Planeta Energii”, organizowany w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. 1 września 2014 roku wystartowała kolejna edycja programu.

To już piąta edycja konkursu „Planeta Energii”. W jego poprzednich odsłonach o energii elektrycznej uczyło się z nami niemal 160 000 dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki Grupy ENERGA odwiedziło aż 56 miejscowości, ciesząc się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych mieszkańców. To dla nas dowód na to, że program jest potrzebny i jednocześnie ogromna motywacja do tego, by go rozwijać oraz uatrakcyjniać. Zwłaszcza, że temat nie jest łatwy – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

– W październiku nasz kosmiczny Energobus, czyli laboratorium na kółkach, odwiedzi cztery wybrane miasta. Podczas tych wizyt, w trakcie wspólnej nauki przez zabawę chcemy kolejnym dzieciom i dorosłym przybliżyć ideę programu oraz zachęcić ich do aktywnego udziału w konkursie „Planeta Energii” i do walki o nagrodę główną. Na zwycięzców czeka bowiem 2-dniowa wizyta mobilnego centrum nauki Grupy ENERGA, a w nim oprócz Energobusu – mnóstwo atrakcji w 5 strefach edukacyjnych i pełna energii „sztafeta 10 miast” – dodaje Marta Dankowska.

Jak wziąć udział w programie "Planeta Energii"?

Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne, oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Wszelkie wskazówki dotyczące konkursu oraz gotowe scenariusze lekcji i pomoce naukowe w formie elektronicznej, dostępne są na stronie PlanetaEnergii.pl. Spośród uczestników, którzy do 13 lutego 2015 r. złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybierze dziesięciu laureatów. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 marca 2015 roku. Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki w swojej miejscowości. Dodatkowo przyznanych zostanie pięćdziesiąt wyróżnień, a zaangażowanie nauczycieli i dzieci premiowane będzie specjalnymi certyfikatami i dyplomami. Na każde dziecko z nagrodzonej i wyróżnionej klasy czekają także niesamowite edukacyjne prezenty.

Dlaczego warto?

Program „Planeta Energii” już od trzech lat aktywnie wspiera doktor nauk fizycznych, znany dziennikarz naukowy i popularyzator nauki Tomasz Rożek:Jestem fizykiem, ale również ojcem dziewięcioletnich bliźniaków i wiem jak ważne jest to, by już od najmłodszych lat uświadamiać dziecko, pokazywać i tłumaczyć mu otaczający świat. Najmłodsi powinni wiedzieć czym jest prąd i jak się go wytwarza. Dzięki tej wiedzy będą wiedzieć jak bezpiecznie z niego korzystać. A tego właśnie uczymy w ramach programu „Planeta Energii”. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Nie tylko nauczycieli, na których spoczywa najtrudniejsze zadanie, czyli realizacja konkursowych zadań, ale także rodziców, by wsparli wychowawców swoich pociech w tych działaniach. Dodam, że organizator dostarcza specjalnie przygotowane zeszyty metodyczne, które krok po kroku uczą jak przeprowadzić lekcje o prądzie.

Mobilne centrum nauki wyruszy w podróż po Polsce!

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w miejscowości zwycięskiej klasy. W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D oraz multimedialne zabawy i konkursy. To dzięki nim nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Mobilne centrum ENERGI wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2015 roku.

Szczegóły dotyczące programu, regulamin konkursu oraz materiały dydaktyczne można znaleźć w zakładce „Konkurs” w serwisie PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce (obok PGE, Tauron i Enea), z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 190 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.

Ponadto, Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem