Czat inwestorski 10 czerwca 2019

Moderator:Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Energa. Na pytania inwestorów odpowie Jacek Kościelniak, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych. Czat odbędzie się 10 czerwca (poniedziałek) o godzinie 10:00.

Moderator:Szanowni Państwo, serdecznie witamy na czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań. Jacek Kościelniak.

p.ratajski@gmail.com:Proszę o informację, czy akcje znajdujące się na rachunku maklerskim mBanku lub Boś będą branę pod uwagę

Jacek Kościelniak:Dzień dobry. Na dzień dzisiejszy będą brane pod uwagę akcje znajdujące się na rachunku maklerskim w PKO Banku Polskim. Planujemy rozszerzenie o kolejne biura maklerskie.

Cocek:Fajny pomysł z programem lojalnościowym dla akcjonariuszy. Kiedy zacznie on obowiązywać? Czy będą też zniżki na prąd?

Jacek Kościelniak:Program będzie aktywny od września 2019 roku.

Analyst:Hello, could you please elaborate on PGE's engagement in Ostrołęka C? We know about direct or FIZAN investment but no values or steps have been announced - have you made at least due dilligence?

Jacek Kościelniak:Thank you for your questions. We are still discussing potential areas of cooperation with PGE. Ostrołeka C is one of those areas. If PGE will be ready for cooperation, we wait for tchem with open arms.

Atom:Czy Energa zamierza w jakikolwiek sposób zaangażować się w projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Jacek Kościelniak:Aktualnie Energa nie jest zaangażowana w projekt budowy elektrowni atomowej. Gotowi jesteśmy wesprzeć ekspercko ten projekt. Bierzemy równiez pod uwagę zapisy wynikające z konsultowanej publicznie polityki PEP 2040 i koncentrujemy się na naszych inwestycjach zapisanych w strategii do 2026.

Ferenc:Enea i Energa zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy Ostrołęki C. Czy jest to ostateczna kwota finansowania przez obie firmy? Kto dołoży resztę środków? Czy to może się jeszcze zmienić? Kiedy będzie wszystko ustalone ostatecznie?

Jacek Kościelniak:Aktualnie udział Energi i Enei ustalony jest w ramach Porozumienia zawartego 30 kwietnia br., w którym zostały ustalone kwoty oraz harmonogram dokapitalizowania SPV (lata 2019-20 Energa - 1 mln; Enea od 2021 roku - 1 mln). Toczą się rozmowy z potencjalnymi inwestorami finansowymi celem określenia możliwości ich uczestnictwa w projekcie. Są bardzo mocno zaawansowane.

amator:Czy ceny prądu wzrosną w kolejnych latach?

Jacek Kościelniak:Ceny prądu zależne są od kliku czynników, tj. ceny uprawnień do CO2 i cen węgla. Na rynku uprawnień do emisji CO2 od dłuższego czasu zauważalny jest trend wzrostowy, co już przełożyło się na ceny energii notowanej na TGE w Polsce. Nie należy się raczej spodziewać w najbliższych latach obniżenia cen energii elektrycznej.

Warszawiak:Ile muszę mieć akcji Energii i jak długo mieć na rachunku?

Jacek Kościelniak:Program zakłada posiadanie 500 akcji przez minimum 6 miesięcy. Na początku będzie dostępny dla inwestorów posiadających rachunek w DM PKO Banku Polskiego.

Stan:Czy w ramach korzyści przewidziany jest rabat prąd na odbiorcy indywidualnego?

Jacek Kościelniak:W pierwszej fazie programu nie zakładamy zniżek na prąd, ale nie są wykluczone w przyszłości.

twaro:Jakie konkretnie korzyści będa dla uczestnikow? Czy konkretne propozycje dopiero sa tworzone?

Jacek Kościelniak:Zakładamy szeroką kafeterię korzyści. Będziemy je odsłaniali stopniowo do września, ale już teraz mogę podać, że będą to zniżki na fotowoltikę; zniżki w naszym sklepie sklep.energa.pl, a dzięki partnerom korzystne prowadzenie rachunku w DM PKO BP, dostęp do baz SII. Chcemy również aby współwłaściciele Energa SA mogli też korzystać z tego, że jesteśmy znaczącym sponsorem kultury i sportu.

DerDywidender:Kiedy Energa wróci do wypłaty dywidendy?

Jacek Kościelniak:Na ten moment Energa realizuje ambitny program inwestycyjny, stąd celem zapewnienia środków na jego realizację poprzez optymalizację przepływów pieniężnych, wypłata dywidendy została tymczasowo wstrzymana. Powrót do wypłaty dywidendy nastąpi tak szybko jak to możliwe.

ProEco:Czy taniejące na świecie ceny węgla mogą mieć wpływ na działalność Energi?

Jacek Kościelniak:Wpływ źródeł węglowych (Ostrołęka B) na generowanie EBITDA w naszym przypadku jest znikomy, więc spadek cen węgla nie będzie wpływał znacznie na nasz wynik. Kluczowa jest u nas dystrybucja oraz liczne źródła OZE.

majster:Czy spółka planuje emisje obligacji?

Jacek Kościelniak:Jeśli Zarząd spółki podejmie taką decyzję będziemy Państwa informować w trybie komunikatu publicznego.

pablo:Czy szacujecie Państwo ilu inwestorów indywidualnych macie obecnie w akcjonariacie?

Jacek Kościelniak:Tak, znamy bardzo dokładnie liczbę naszych inwestorów indywidualnych. W tym miejscu chciałbym podziękować Państwu za zaufanie okazane naszej firmie.

majster:Jaki wpływ na działalność Energi będą miały szykowane zmiany prawne (tzw. ustawy o cenach energii)?

Jacek Kościelniak:Energa czeka na nowelę tzw ustawy prądowej, która pozwoli dostosować swoje ceny do obowiązujących przepisów. Szykowane z kolei Rozporządzenie wykonawcze do Ustawy pozwoli Spółce Energa Obrót SA wystąpić z wnioskiem o rekompensatę z tytułu już zastosowanych u części klientów niższych cen sprzedawanej w I półroczu energii elektrycznej.

Hak:Proszę przybliżyć szczegóły korzyści związanych z instalacją fotowoltaiczną.

Jacek Kościelniak:Montaż instalacji PV wiąże się z szeregiem korzyści dla naszych klientów. Po pierwsze ekologia, po drugie oszczędność nawet do 80% na rachunkach za prąd. Klient sam wytwarza energię którą zużywasz na własne potrzeby. Klient ma także możliwość odliczenia 18 lub 32% kosztów inwestycji od podatku. Montaż instalacji PV, to także uniezależnienie od potencjalnego wzrostu cen energii w przyszłości. Poprzez tzw. mechanizm saldowania – prosumenci mają możliwość korzystania z własnej energii również zimą. W Programie dla Inwestorów Indywidualnych będa dostępne zniżki.

karol:Gratuluje pomysłuz programem dla inwestorów, kiedy będzie więcej wiadomo nt. zniżki na fotowoltanike?

Jacek Kościelniak:Zniżki będziemy stopniowo publikować w ramach programu którego uruchomienie planujemy we wrześniu br.

Ondrej:a możecie podać tą liczbę akcjonariuszy indywidualnych Energii?

Jacek Kościelniak:Tą informacją się nie dzielimy ale jest Państwa dużo.

Kijek:Jakie największe inwestycje są zaplanowane na kolejne lata? Jakie będą to kwoty?

Jacek Kościelniak:W najbliższym czasie, obok rozpoczętej budowy farmy wiatrowej Przykona (30 MW) oraz wspólnie z Enea Ostrołęki C (1000MW), planujemy budowę elektrowni gazowej w Grudziądzu w partnerstwie z innymi inwestorami. Oczywiście gros nakładów inwestycyjnych kierujemy do Energa Operator. W tym roku w EOP będzie to ok. 1.3 mld zł i podobny poziom można założyć na lata dalsze.

LionKing:Jaki będzie koszt realizacja programu, uwzględniając np. udział 1000 osób + koszty organizacyjne?

Jacek Kościelniak:Nie publikujemy kosztów ale nie są znaczne.

aaaaa:Jakie inne biura maklerskie beda w przyszlosci braly udzial w programie?

Jacek Kościelniak:Będziemy zapraszali do udziału kolejne Biura maklerskie.

Artur:Czy rekompensaty proponowane przez rząd wystarczą by zrekompensować straty poniesione przez Energę? Co z zawiązanymi rezerwami?

Jacek Kościelniak:Zakładamy, ze wystarczy środków na rekompensaty, potwierdzało to tez kilkukrotnie Ministerstwo Energii. W chwili obecnej czekamy na ostateczny kształt tzw Ustawy prądowej, który to określi ostatecznie listę podmiotów uprawnionych do niższych cen prądu w 2019 roku. Ostateczny kształt Ustawy prądowej będzie też określał ile środków Ministerstwo będzie musiało przeznaczyć na rekompensaty.

Warszawiak:Czyi do programu będę mógł przystąpić najwcześniej 6 miesięcy od pierwszego zakupu 500 akcji?

Jacek Kościelniak:Aktywnym uczestnikeim programu będzie można zostać pod warunkiem posiadania co najmniej 500 akcji przez co najmniej 6 miesięcy.

Tomasz_01:Czy nie uważacie Państwo, że słaba sytuacja Energii i ogólnie w branży energetycznej spowoduje słabe zainteresowanie programem?

Jacek Kościelniak:Już teraz cieszymy się z bardzo dużego zainteresowania programem.

analitycznie:Dlaczego w segmencie sprzedaż odnotowano stratę w I kwartale?

Jacek Kościelniak:Strata w Q1 w Segmencie Sprzedaży wynikała głównie z dostosowania dla części klientów cen energii elektrycznej do warunków „Ustawy prądowej” przy jednoczesnym brakiem rekompensat z tego tytułu. Do uruchomienia wypłat rekompensat niezbędne jest Rozporządzenie wykonawcze do „Ustawy prądowej”. ME w ostatnim komunikacie przekazało informacje, ze pierwsze rekompensaty ruszą w sierpniu 2019.

Nowy:Czy oprócz PKO BP planujecie Państwo współpracę z innymi biurami maklerskimi przy tym programie?

Jacek Kościelniak:Tak w przyszłości.

analitycznie:Z czego wynikał spadek EBITDA w I kwartale 2019 roku?

Jacek Kościelniak:Spadek EBITDA w Q1 wynikał głównie z gorszych wyników w Segmencie Sprzedaży. Sprzedaż zanotowała w Q1 stratę wynikającą głównie z dostosowania dla części klientów cen energii elektrycznej do warunków „Ustawy prądowej” przy jednoczesnym brakiem rekompensat z tego tytułu. Do uruchomienia wypłat rekompensat niezbędne jest Rozporządzenie wykonawcze do „Ustawy prądowej”. ME w ostatnim komunikacie przekazało informacje, ze pierwsze rekompensaty ruszą w sierpniu 2019.

1987:Czy w umowach kredytowych Energa ma jakieś konenanty np. dług netto do EBITDA? Czy poziom zadłużenia jest bezpieczny?

Jacek Kościelniak:Tak, jak większość umów o finansowanie, także umowy zawarte przez Energę z bankami posiadają szereg kowenantów, które są okresowo weryfikowane. Jednym z nich, uważanym za najważniejszy z perspektywy zadłużenia spółki to właśnie Dług netto / EBITDA. Jego poziom jest podawany do publicznej wiadomości m.in. w ramach prezentacji inwestorskiej. Jest on na bezpiecznym poziomie.

Piti:Jakie czynniki będą miały największy wpływ na wyniki Energi w kolejnych kwartałach?

Jacek Kościelniak:Czynniki zostały szczegółowo opisane na slajdzie nr 14 prezentacji inwestorskiej za I kwartał 2019 r. Dostępne na stronie Relacji Inwestorskich.

ag2a@poczta.onet.pl:Jaka część inwestycji to będą inwestycje w OZE?

Jacek Kościelniak:Grupa dokłada wszelkich starań aby wykorzystywać szanse otoczenia biznesowego i regulacyjnego do poszerzania zakresu inwestycji w OZE i przykładem jest chociażby realizowana budowa FW Przykona.

Pesymek:Kupowałem akcje podczas IPO spółki i od tego czasu mocno potaniały. Z czego to wynika? Czy jest szansa na wzrost wartości spółki i poprawę notowań do poziomów z dawnych lat?

Jacek Kościelniak:Na wycenę Spółki ma wpływ wiele okoliczności w tym również zewnętrznych. Jako Zarząd robimy wszystko co w naszej mocy aby Spółka była jak najbardziej efektywna. Wierzę w powrót Byka na GPW.

fund:Czy planowana jest na większą skalę modernizacja sieci dystrybucji?

Jacek Kościelniak:Największy poziom Capex rokrocznie jest inwestowany w Energę Operator. Mamy wiele projektów innowacyjnych. Dystrybucja jest naszą perłą w koronie. W tym roku 1,3 mld przeznaczymy na inwestycje w Operatorze.

fund:Czy wg Państwa kurs akcji odzwierciedla godziwą wartość spółki?

Jacek Kościelniak:Polecam lekturę rekomendacji analityków.

rożu:Czy istnieje ryzyko ze np. w trakcie trwania zrezygnuja Panstwo z tego programu? czy on jest bezterminowy?

Jacek Kościelniak:Zakładamy bezterminowość programu i będziemy starali się dopasowywać do oczekiwań inwestorów.

Analyst:1 mln pln? Not a lot

Jacek Kościelniak:1 mld pln. Apologise for mistake.

Piti:Po co Enerdze (i generalnie Polsce) elektrownia Ostrołęka?

Jacek Kościelniak:Grupa Energa ma najmniejsze moce wytwórcze. W związku z tym projekt istotnie wpłynie na zwiększenie potencjału wytwórczego Grupy Energa. Ponadto projekt ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Daniel:Sam pomysł na taki program jest w porządku, ale nie zrekompensuje to strat spowodowanych brakiem dywidendy i spadkiem kursu. Jako inwestor indywidualny kupowałem akcje na lata pod dywidendę i zwiększałem swój pakiet, teraz nie ma ani dywidendy, ani wzrostu kursu.

Jacek Kościelniak:Cieszę się że spodobał się Panu nasz program dla inwestorów indywidualnych. Życzę Panu zakładanych zwrotów z inwestycji w akcje Energi. Nadal jesteśmy spółką dywidendować, natomiast z uwagi na bardzo ambitny plan inwestycyjny wypłata dywidendy została zawieszona.

Daniel:Czy w tym roku również będzie organizowany dzień z inwestorem indywidualnym?

Jacek Kościelniak:Dziekuję za zapytanie. Inwestorzy indywidualni są dla nas bardzo ważni. Zakładam że dzień Iwestora wpisze się na stałe w kalendarz Grupy Energa. Proszę obserwować stronę Relacji Inwestorskich oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Daniel:Kiedy Energa wróci do wypłacania dywidendy? Chociażby symbolicznej.

Jacek Kościelniak:Na ten moment Energa realizuje ambitny program inwestycyjny, stąd celem zapewniani środków na jego realizację poprzez optymalizację przepływów pieniężnych, wypłata dywidendy została tymczasowo wstrzymana. Powrót do wypłaty dywidendy nastąpi tak szybko jak to możliwe.

Natka:Jaki docelowy udział w mocy Energi mają mieć OZE?

Jacek Kościelniak:Grupa dąży do zrealizowania założeń określonych w Strategii (zwiększenie mocy OZE o 50 MW do 2020), co z obecnego 38-procentowego udziału w mocach zainstalowanych dałoby wzrost do poziomu 42%

Beata:Przychody wzrosły w pierwszym kwartale, a rentowność i zyski zmalały? Z czego to wynika?

Jacek Kościelniak:Jest to efekt znacznie większej sprzedaży energii elektrycznej na rynku hurtowym związanej z doprofilowaniem energi do potrzeb naszych klientów końcowych.

Ciekawy:Kiedy będą przedstawione szczegółowa lista korzyści z udziału w programie?

Jacek Kościelniak:Zakładamy szeroką kafeterię korzyści. Będziemy je odsłaniali stopniowo do września, ale już teraz mogę podać, że będą to zniżki na fotowoltikę; zniżki w naszym sklepie sklep.energa.pl, a dzięki partnerom korzystne prowadzenie rachunku w DM PKO BP, dostęp do baz SII. Chcemy również aby współwłaściciele Energa SA mogli też korzystać z tego, że jesteśmy znaczącym sponsorem kultury i sportu.

Daniel:Co prawda było to już poruszane, ale żeby do programu przystąpiła duża liczba inwestorów, to powinien być dostępny w większości DM, a już przynajmniej w tych bezpośrednio lub pośrednio należących do Skarbu Państwa, a nie tak jak zrobił np. Orlen.

Jacek Kościelniak:Naszym zamysłem jest rozszerzanie programu o kolejne biura maklerskie, które będą chciały do programu przystąpić. Dziękuję za komentarz.

agrex@gmail.com:Na jakim etapie jest obecnie budowa Elektrownia Ostrołęka C?

Jacek Kościelniak:W zakresie postępów prac na budowie Generalny Wykonawca wykonał tzw. miasteczko kontenerowe dla pracowników. Rozpoczęto prace ziemne w obrębie maszynowni elektrowni.

Moderator:Szanowni Państwo, czat dobiegł końca. Bardzo dziękujemy Państwu za aktywny udział i za zadane pytania. Zapraszamy do bieżącego kontaktu z zespołem relacji inwestorskich.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka ochrony prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki.

Rozumiem